Globalna epidemija dijabetesa je jedan od najvećih zdravstvenih problema 21-og veka.
Zbog značaja nekih komplikacija dijabetes se može smatrati sindromom koga karakterišu poremećaji, mikrovaskularna oboljenja (oboljenja oka -retinopatija, oboljenje bubrega-nefropatija), oboljenja velikih krvnih sudova (npr. ubrzana ateroskleroza) I preiferna I autonomna neuropatija.
Zbog velikog broja obolelih kao I zbog značaja komplikacija koje prate ovu bolest od velikog je interesa raditi na prevenciji I lečenju.
Pojavi bolesti predhodi period predijabetesa koji moze trajati više godina što omogućava da promenom životnog stila sprečimo ili odložimo pojavu dijabetesa.
Cilj je na vreme otkriti rizik za nastanak DM2 u ordinaciji izabranog lekara.
Postoji znacajna povezanost indexa telesne mase i obima struka i visokog rizika od dijabetesa tip 2 kod oba pola.
Postoji siguran način da se proveri sklonost nastanku ovog oboljenja.
Skrining metode za predijabetes su:
- Upitnik za procenu rizika za dijabetes tip 2 prema preporukama Nacionalnog vodiča za prevenciju dijabetes TIP2.Upitnik sadrzi 8 pitanja na osnovu kojih se procenjuje rizik za razvoj dijabetesa u narednih 10 godina:
- OGTT test radi odredjivanja stanja glukozne tolerancije kojim
se ispituje eventualna sklonost ka šećernoj bolesti
Priprema za Ogtt test
- Pre izvodjenja testa jedite normalno , unosite bar 150g ugljenih hidrata dnevno
- Ne izlažite se fizičkom naporu dan pre testa
- Obustavite terapiju koja utiče na metabolizam glukoze ( Metformin, Glucophage i druga antidijabetska terapija) kao i terapija kortikosteroidima i diureticima
- Pre izvodjenja testa pacijent ne trerba da gladuje više od 10h
- Tokom testa pacijent ne sme da jede, pije niti puši
- Tokom testa neophodno je da pacijent miruje
- Test se ne izvodi ako pacijent ima infekciju, tezu bolest ili traumu kao ni 3 dana pre i 3 dana posle menstrualnog ciklusa
Kako se izvodi OGTT test?
OGTT test se izvodi ujutro i to u nekoliko faza. Meri se koncentracija glukoze i insulina u krvi u odredjenim vremenskim razmacima pre i nakon ispijanja rastvorene glukoze (75g ili 100g u zavisnosti kako je lekar tražio)
Prvi uzurak krvi se uzima odmah nakon dolaska pacijenta u laboratoriju na prazan stomak.
Nakon toga se pije 300ml vodenog rastvora sa 75g glukoze.
Krv se uzima nakon 30,60,90 i 120 min
Tokom izvodjenja testa ne treba unositi hranu, sokove niti pusiti. Dozvoljena je samo voda. Nakon testa preporučuje normalan obrok
Rezultati testa:
Rezultate insulinai glukoze u toku OGTT testa treba da tumači endokrinolog
Orijentaciona analiza nivoa glukoze i insulina u testu opterećenja glukozom
Početna jutarnja vrednost glukoze posle gladovanja od 10h treba da bude 4,0-6,4mmol/L
- Ukoliko je vrednost glukoze u krvi posle 120 min OGTT testa veće od 11,1mmol/L postavlja se dijagnoza dijabetes-šećerna bolest
- U slučaju da je nivo glukoze u krvi posle 120 min od 7,8mmol/l do 11,1mmol/l postavlja se dijagnoza intolerancije na glukozu ili latentni dijabetes
- Ukoliko se posle 120 min vrednost glukoze u krvi spusti ispod 7,8mmol/L u pitanju je normalni metabolizam glukoze.
Referentne nultne vrednosti za insulin su najčešće 2,6-24,9 uIU/mL.
Posle unosa glukoze pankreas luči veću količinu insulina koji dovodi do metaboličkih promena glukoze u ćelijama (pretvaranje u energiju, u masnoće koje se deponuju u masnim ćelijama). Posle 2h od unosa glukoze nivo insulina treba da bude što bliži početnom, a svakako ispod 24,9uIU/mL.
Ukoliko ste po rezultatima upitnika ili OGTT testa kandidat za dijabetes obratite se nutricionisti za savet oko ishrane. Promena životnog stila koja podrazumeva pravilnu ishranu i fizičku aktivnost može odgoditi ili sprečiti pojavu ove tihe ali opasne bolesti.
U polklinici Protekal rade lekari koji su specijalizivani za ishranu, sa velikim iskustvom u dijetoterapiji insulinske rezistencije i prevencije dijabetesa tip 2.
Uradićemo vam potrebne laboratorijske i ultrazvučne analize i pokazati da je moguće izbeći ovu tihu ali opasnu bolest pravilnom ishranom i promenom stila života.